Run for the Roses National Specialty: Summary of the Results

Agility judged by Mary Mullen:

Trial # 1 – 25 dogs participated in Standard, 17 in Jumper with Weaves. 8 qualified in Standard, 7 qualified in Jumper with Weaves. Double Q in Master Level in Trial #1- Cherry Windlinger with Bexar, Sandra Allen with Ninja, Diane Perfelice with Pepe, Joyce Coleman with Woody, Leslie Sprick with Ace. High in trial was Cherry Windlinger with Bexar

Trial #2 19 dogs were in Standard and 25 dogs in Jumper with Weaves  5 dogs qualified in Standard and 7 dogs qualified in JWW 2 double Q d masters level: Diane Perfelice with Pepe, and Leslie Sprick with Ace.  High in Trial was Diane Perfelice with Pepe. Five of the top six dogs in the country came to our trials this year – thank you for your support!  #1 Cherry Windlinger and Bexar, #3 Diane Perfelice , #4 Joyce Coleman, #6 Leslie Sprick.

Wednesday Obedience trial judged Nancy Cheski and Rally trial judged by Lisa Lowry:

Obedience: High in Trial: Woodstock A Piece Of My Heart with Joyce Coleman

Rally: Rally High Combined: Woodstock A Piece Of My Heart with Joyce Coleman; Rally High Triple Qualifying: Woodstock A Piece Of My Heart with Joyce Coleman

 

Thursday Obedience and Rally trials judged by Anita Eisthen:

Obedience:  High in Trial: Pepino Rodrigo Serrano Gonzales MX MXJ MJS NF T2B with Diane Pierfelice

Rally: Rally High Combined: Woodstock A Piece Of My Heart with Joyce Coleman; Rally High Triple Qualifying: Riverhill’s Ninja In Stealth Mode CDX BN RE MX MXJ MJBNF CGC TKA with Sandra Allen

National Specialty Friday Obedience and Rally trials judged by Anita Eisthen:

Obedience: High in Trial: Pepino Rodrigo Serrano Gonzales MX MXJ MJS NF T2B with Diane Pierfelice

Rally: Rally High Combined: Riverhill’s Ninja In Stealth Mode CDX BN RE MX MXJ MJBNF CGC TKA with Sandra Allen; Rally High Triple Qualifying: Riverhill’s Ninja In Stealth Mode CDX BN RE MX MXJ MJBNF CGC TKA with Sandra Allen

Wednesday Regional Conformation Specialty judged by Timothy Catterson:

Best of Breed: GCHP Heartland’s Rip in Time Bred by: Sandy & Kevin McCabe, Deb McHugh & Dodi Koontz Owned by: Pat Tschohl & Sandy McCabe, Wade Koistenen & Deb McHugh

Best of Opposite Sex: CH Sunnywyst & Marrett’s The True Dragon Queen

BOW & Winner’s Dog & NOHS & Best Bred By: Askin Backstage Romance

Winner’s Bitch: Luv Bug n Cassimere Queen Of Impression

Select Dog: GCHS That’s Fire Power At Enginuity

Select Bitch: CH Salsa’s All Eyes Watch Me

Award Of Merit: GCHG Kolmar’s Steeler Of Hearts

Award Of Merit: GCHB Kolmar’s and Los Feliz The Man Of Steel

Award Of Merit: GCH That’s Ooh La La At Mendota Eh

Best Veteran: GCH Wynmark’s Featured Attraction Of Reverie

Thursday Regional Conformation Specialty judged by Dr Steve Keating:

Best of Breed: GCHS That’s Fire Power At Enginuity  Bred by: David Scheiris, Darlene Scheiris, Patty Lucas, Arlene Liebing, Jeanne Woods, Phillip Woods, Alissa Welling & Mya Welling Owned by: Arlene Liebing & Alissa Welling & Mya Welling

Best of Opposite Sex & Winners Bitch & Best Bred by: Marcosa And Payasa Essential Travel

Best of Winners & Winners Dog & Best Puppy: Happy Paws N Lordoc’s The Red Baron.

Select Dog: GCHP CH Heartland’s Rip In Time

Select Bitch: GCH CH That’s Ooh La La At Mendota Eh

Best Owner Handled NOHS: CH Sunnywyst & Marrett’s The True Dragon Queen

Award Of Merit: CH Askin Roman Holiday

Award Of Merit: GCHG CH Kolmar’s Steeler Of Hearts

Award Of Merit: GCHB CH Kolmar’s And Los Feliz The Man Of Steel

Best Veteran: GCH CH Wynmark’s Featured Attraction Of Reverie

Friday National Specialty Sweepstakes judged by Breeder Owner Alice Lawrence:

Best in Sweeps: Heartland’s Hope Springs Bred by: Pat Tschobl & Owned by: Sandy McCabe & Wade Koistinen & Deborah McHugh

Best of Opposite in Sweeps: Bristolwood N Luv Bug’s Hot Shot

Best Veteran in Sweeps: GCH Ivy Hills A Night In The Forest

National Specialty 4-6 Month Beginner Puppy judged by Robert E. Hutton:

Best Puppy: Honor Adelheid Double Stuff Breeder Jennifer Manders Owner Renate Newcomb

National Specialty Junior Showmanship judged by Liz Simon:

Best Junior:  Emma Gallaway with Belle Sun’s Change it Up

National Specialty Conformation judged by Robert E. Hutton:

Best of Breed: GCHG Kolmar’s Steeler Of Hearts Bred by: Mark W Kolbe Owned by: Carol Hewlett & Bob Hewlett & Stan & Fredith Holt

Best of Opposite Sex: GCH CH That’s Ooh La La At Mendota Eh

Winner’s Bitch, BOW, Best Bred By & Award of Merit:  Grandview’s Centerfold

Winners Dog: Ivy Hills Dream On

Select Dog: CH Shatara’s Leaving You Spellbound

Select Bitch: CH Salsa’s All Eyes Watch Me

Award of Merit GCHB CH Luv Bug’s Baby I’m Howlin’ For You

Award of Merit GCHS CH That’s Fire Power At Enginuity

Award of Merit CH Los Perritos Te Dijo Te Amo

Award of Merit & NOHS GCHP CH Angelheart’s N Adorabull’s Moose On The Loose

Award of Merit Marcosa And Payasa Essential Travel

Best Puppy: Belle Sun’s Change It Up

Best Veteran: GCHP Joyfulnoise Come Fly With Me CDX RAE RM OA OAJ

Stud Dog: GCHS Angelhearts The Steel Curtain At Los Feliz

Brace: GCH Beseme’s Go Plenty To Be Thankful For &  Beseme’s When Only The Best Will Do